
Feeder ribolov, a unutar toga method feeder ribolov je tehnika, za kojom se u zadnje vrijeme zanima sve više ribiča. Ali i ova način odnosno sistem će na dugim stazama biti uspješan i pogodan za daljnji razvoj, ako se pokaže da je svima jednostavan za spravljanje i na kraju naravno, da je i lovan.
Puno je vremena bilo potrebno za stvaranje i stavljanje u prodaju jednu takvu method feeder hranilicu, koja zadovoljava sve prohtjeve domaćih ribiča! To je By Döme TEAM FEEDER Long Cast Method Feeder linija proizvoda, koja se može dobiti u veličinama od 25 grama sve do 65 grama. Hranilice su proizvedene od kvalitetnog, ekološki prihvatljive legure, olovo uopće ne sadržava. Izdržljive su i jake, ako ih ne izgubimo, jako dugo će nam biti vjerni pomoćnici. U mnogim filmova su ih mogli vidjeti ribiči, gdje su nam pomogle uloviti predivne ribe, ali jedna sitnica nikad nije prikazana, a to je njihova upotreba. Sad bih to želio nadoknaditi! Pogledajmo korak po korak, kako se pravi jedan od najjednostavnijih method sistema na svijetu!
Pravljenje ovog sistema je dječja igra! Ovo može biti igra riječima ili šala, ali sad vam to govorim jako ozbiljno… odmah ću vam pokazati!
Izradio sam i stavio na tržište jedan takav sistem (i sav pribor uz njega), za čiju upotrebu je potrebno samo jedno vezanje! Odlučno tvrdim, kako ga SVI mogu napraviti, čak i onda, ako ne znaju vezati ni udicu.
Treba nam svega jedno pakovanje Haldorádó SpéciMethod Rig (profesionalno vezani predvez sa žalcem od 7 mm) i By Döme TEAM FEEDER Long Cast Method Feeder set hranilica, kako bi napravili ovaj sistem.
Prvo glavni najlon provlačim kroz hranilicu…
… nakon toga radimo samo jedan vez! Vrtilicu koja se nalazi na kraju hranilice, vežemo za glavni najlon (ili shock leader).
Vrtilicu, koja se čvrsto drži na kraju hranilice…
U drugi kraj vrtilice treba provući unaprijed vezani predvez. Sistem je s tim gotov. Je li da nije bilo komplicirano?!
Kada smo ovo napravili s djecom u zadnji put organiziranom Dječjem ribičkom kampu na Sós jezeru u Kiskunhalasu, na žalac smo stavili zrno silikonskog kukuruza, u hranilicu smo napunili finu primamu, djeca su odmah trčala na svoje pozicije. Od 14 djece, 5 je odmah na prvo zabacivanje dobilo šarana, tako da nisu znali zabaciti dalje od 20-30 metara, te većina njih nikad prije nije ulovila šarana…! Treba li od ovoga jednostavniji i djelotvorniji sistem?
Na žalac stavljamo gumeni kukuruz…
… nakon toga to stavljamo u kalup…
… nakon rastezanja kalupa, oslobađa se hranilica.
Nije trebalo dugo čekati na prvog šarana.
Na što treba pripaziti je izbor hranilice, koja napunjena ne prijelazi gornju granicu težine zabacivanja našeg štapa. U hranilice L veličine (25, 35, 45 grama) stane 20-25 grama primame, dok u veličinu XL (55 i 65 grama) se može napuniti čak do 40 grama primame.
Odaberimo hranilicu one veličine, čija težina napunjene hranilice ne prijelazi gornju granicu težine zabacivanja našeg štapa!
U hranilice L veličine (25, 35, 45 grama) se može napuniti 20-25 grama primame. Na vagi se nalazi hranilica od 35 grama, njena težina s primamom iznosi 57 grama.
U hranilice XL veličine (55 i 65 grama) se može napuniti čak 40 grama primame. Na vagi je hranilica od 55 grama, napunjena je težine od 95 grama.
Gdje u vodi ima šarana, svuda je djelotvorna!