Objavljeno

Predstavljam nove By Döme TEAM FEEDER Pro Method feeder štapove

Među feeder ribolovnim tehnikama je sve jača dominacija method feedera. Ovaj način lova šarana je toliko djelotvoran i toliko se jednostavno može vršiti, da se danas method hranilice nalaze gotovo u zbirci svakog feeder ribolovaca. Došlo je tako vrijeme i za to, da na paleti By Döme TEAM FEEDER štapova postanu dostupni ribolovni štapovi specijalizirani izrazito za method feeder ribolov.

 

Ova obitelj štapova pod nazivom By Döme TEAM FEEDER Pro Method, se sastoji od šest štapova. Tako uspjeva pokriti široku skalu modela od kratkih i laganih 300UL štapova, sve do dužih štapova s jačom „kičmom“ poput 390H. Osim toga sadrži i do sad ne uobičajene štapove, dužine 350 i 380 centimetara. Ovaj veliki izbor dužina i karakteristika omogućuje zabacivanje malih, srednjih ili velikih hranilica na udaljenosti od 20-30 pa sve do 100 metara udaljenosti. Trebamo samo odabrati odgovarajući štap!

by dome pro method feederSerija štapova proizvedena ciljano za method feeder ribolov

Zahvaljujući stalnom tehnološkom razvoju i proizvodnim procesima štapova, novi Pro Method štapovi sadrže brojne novine i jedinstvena rješenja! Prvo i najuočljivije je atraktivna boja i oblikovanje štapa. Umjesto dosadne crne boje, pratili smo je jedan novi koncept. Sigurni smo kako će mnogi podići pogled nakon što ugledaju posebnu, biserno bijelu boju, koja je upotpunjena sa solidnim crnim i zlatnim detaljima. Osim što su lijepi ovi bijeli štapovi, i funkcionalna vrijednost te boje je ogromna, jer ova boja ne guta sunčeve zrake, nego ih odbija. Carbonska vlakna, od kojih je izgrađen štap, te umjetna smola, koja to sve drži zajedno se ne pregrijavaju, poput tamnih štapova, te tako ni njihov spoj nisu toliko izloženi ekstremnim temperaturama, te su tako i dugotrajniji. Drugo važno svojstvo bijele osnovne bijele boje je što je vidljivost štapa i vrhova postala puno bolja, u bilo kakvim svjetlosnim uvjetima.

Pro Method feeder štapovi su dobili posebnu, urednu biserno bijelu boju

U seriju su ušli i posebne dužine štapova, kao što su inačice od 350 ili 380 centimetara

Ovo ime je do danas postalo garancija u feeder ribolovu

Novi By Döme TEAM FEEDER Pro Method štapovi su izrađeni za fini method ribolov. zahvaljujući progresivnoj akciji i manje hranilice, bez velikog naprezanja možemo zabaciti izrazito točno na željenu udaljenost, te se nakon toga riba može zamarati sa štapom, koji se savija od drške do špica i tako „melje“ snagu ribe. Izrazita fleksibilnost nam dozvoljava, da nam sistemi do krajnosti budu fini. Savršen su partner uz tanke predveze i sitnije udice. Vodilice na štapu smo konstruirali tako, da što bolje služe progresivnoj akciji štapa. SIC vodilice su olakšane, a okvir im je nagnut, kako bi što točnije usmjeravali najlon, koji izlazi sa špule, s tim olakšavajući izbacivanje i postizanje većih udaljenosti.

SIC vodilice su olakšane, a okvir im je nagnut, kako bi što točnije usmjeravale najlon, koji izlazi sa špule

Svaki štap iz serije ima dršku na dva dijela prekrivenu s kvalitetnim EVA materijalom, a kod svakog štapa smo pazili i na optimalnu dužinu drške. Ovakvo oblikovanje drške ne pridonosi samo daljnjem smanjenju težine štapa, nego goli dio drške omogućuje neposredniji kontakt s ribom, koju zamaramo. Ovaj direktni kontakt nam omogućuje brže reagiranje na pokrete ribe, koja nam želi pobjeći. Nije zanemariva ni lakoća, kojom se EVA materijal može čistiti.

Svaki štap iz serije je dobio kvalitetnu dršku prekrivenu EVA materijalom

Na kraj štapa je stavljen elegantan logo by Döme

Potrebno je spomenuti i novi držač role, koji se u ovom obliku prvi put pojavljuje na štapovima s potpisom Döme Gábor. Ova vrsta držača potpuno obuhvaća nogu od role, omogućava precizno umetanje i fiksiranje, te ujedno pruža ergonomsko držanje.

Pro Method tapovi su dobili nove držače roli

Uz svaki model idu tri vrha, različitih jačina. To su: Heavy (tvrdi) Medium (srednji) Light (mekani), koji su zahvaljujući svojoj boji, dobro vidljivi ispred bilo koje podloge.

Uz svaki model idu tri različita vrha

Light, Medium i Heavy oznake

Mekani vrhovi nemaju ulogu samo u signalizaciji ugriza, nego ni laganije hranilice neće odvući s mjesta zabacivanja, što je u method ribolovu od ključne važnosti

Na štapu se nalazi i jedno fiksno oko za fiksiranje udice

Pro Method Feeder serija štapova se u prodaji nalazi u šest različitih dužina: 3,0; 3,3; 3,5; 3,6; 3,8 i 3,9 metara

U sljedećim opisima želimo pružiti malu pomoć, kako bi svatko mogao sebi odabrati odgovarajući model:

Pro Method 300UL

Jedan zbilja poseban, iznimno fin štap. Idealan je za method ribolov na manjim jezerima i uporabu najmanjih hranilica. Gramaža 300UL je 10-30 g, maksimalna udaljenost zabacivanja je 40 metara. Idealna težina hranilica je: 10-20 g.

Pro Method 330L

Idealan je izbor za kratke udaljenosti, ali za krupniju ribu. Gramaža 330L štapa je 15-40 grama, maksimalna udaljenost zabacivanja je 50 metara. Idealna težina method hranilice je: 15-20 g.

Pro Method 350ML

Dužina, koja se razlikuje od uobičajenih štapova, mekaniji je štap, koji najbolje služi kod uporabe najčešćih težina hranilica. Gramaža 350ML je 20-50 g, maksimalna udaljenost zabacivanja je 65 metara. Idealna težina hranilica je: 20-30 g.

Pro Method 360M

Ovaj štap je pravi univerzalac, naj uobičajene je dužine i karaktera, koji u svakoj situaciji može poslužiti. 360M je gramaže od 25-70 g, maksimalna udaljenost štapova je 75 metara. Idealna težina hranilice je: 30-40 g.

Pro Method 380MH

Iako je neuobičajene dužine, ovaj štap može biti pravi favorit, jer se s njim mogu dohvatiti veće udaljenosti, a ipak je dovoljno mekan i elastičan. 380MH gramaža je 30-90 g, maksimalna udaljenost 85 metara. Idealna hranilica: 30-45 g.

Pro Method 390H

Najjači član ove obitelji, koji je stvoren za veće udaljenosti i lov krupnije ribe. Gramaža štapa 390H je 40-100 g, maksimalna udaljenost je 100 metara. Idealna težina hranilice je: 40-60 g.

Najposebniji član je inačica dužine 350 cm

Štap dužine 350  medium light je izrazito vitak

Težina 350MH Pro Method Feeder štapa je svega 184 grama

Fotografije: Nagy Gábor

Autor: Döme Gábor

Izvorni tekst: https://www.haldorado.hu/topikok/hirek-c15/termekbemutatok-c25/bemutatom-az-uj-by-dome-team-feeder-pro-method-feederbotokat-a5645

Preveo: Daniel Stojanović

 

Objavljeno

Od dobrog nam ne treba previše!

Od dobrog nam ne treba previše!

2018-01-28

Od uspješnih aditiva za ribolov u hladnoj vodi je valjda najpoznatija „aroma“ poznata pod imenom CSL Tuning. Ona je ta koja je izdržala zub vremena i već se godinama jako uspješno koristi u lovu šarana.

Namjerno sam riječ aroma stavio pod navodnike, jer se zapravo ne radi o običnoj aromi! Temelji se na ekstraktu hladno prešanih kukuruznih klica, to je jedan nusproizvod kod proizvodnje kukuruznog alkohola, tako da sadrži nešto alkohola, što nam jamči kako se neće smrznuti ni u najhladnijoj vodi. Ako uđemo malo dublje u temu, onda će nam biti jasno, kako sadrži pred probavljene proteine, dobro topljive hranjive tvari, prirodni šećer, slobodne aminokiseline, vitamine,  mineralne soli i betain koji potiče hranjenje. To su sve fine stvari, koje šarani bilo kad rado primaju. Ne trebamo ništa drugo činiti  „samo“ koristiti ovo, kada lovimo šarane u hladnoj vodi. I u našoj ponudi postoji više od pet godina, jako se rado kupuje, CSL Tuning je zbilja popularan proizvod, ali dnevno se susrećem s pitanjem „Koji okus odabrati?“, jer smo im dodali 5 različitih aroma, koje dobro rade i u hladnoj vodi.

haldorado dome gaborKasno jesenski i zimski ribolovi odišu posebnim ugođajem

Haldorado DOme Gabot CSL tuningCSL Tuning aroma za hladnu vodu mnogostruko povećava primamljivost naše primame i mamaca čak i u vodi jako niskih temperatura

Dobro se vidi što se događa, kada dođe u vodu

Haldorado csl tunig aroma feederSpecifična težina mu je veća od vode, tako se dalje širi na dnu, ravno, upravo tamo gdje se u to vrijeme ribe zadržavaju

S jednim ribljim Tuningom, i s jednim voćnim okusom se gotovo u svakoj situaciji možemo prilagoditi često nepredvidivom ukusu riba. VAŽNO!!! – ne smije se isprobavati zajedno, uvijek isprobavajte zasebno!

Naravno i za to imam jedan savjet! Ako bolje pogledamo okuse, vidjet ćemo kako imamo 4 slatka i voćna, te jedan markantan riblji okus. Koji će riba bolje primati u prvom redu ovisi o ukusu i riba i njihovim prehrambenim navikama. Još jednostavnije, ako su na određenoj vodi inače lovniji proizvodi ribljeg okusa, malo je vjerojatno da će ovdje dobro raditi Tuning s okusom jagode. A isto to vrijedi i obrnuto! Tamo gdje riba najviše prima na slatke mamce i primamu, tu će teško raditi aroma s hobotnicom i lignjom. Usprkos tome, ukus ribe je nepredvidiv i stalno se mijenja. Kako bi se tome mogli prilagoditi, dobro je odabrati jednu aromu voćnog i jednu ribljeg okusa. U našoj ponudi su najpopularniji CSL Tuninzi Mrzli Šaran i Plodovi Mora. Kako bi mogli isprobavati razne varijacije, NEĆEMO ZAMIJEŠATI arome unaprijed u primamu! Za to ćemo odabrati jednu primamu, koja je djelotvorna cijele godine, te na način kao što se vidi na slikama – kombinirano sa preporučenim sistemom – , usipajmo aromu bez koncentrirano na sredinu primame. Kad se odavde razrjeđuje, sigurno će privući pozornost riba na naš mamac. Do kraja dana ćemo dobiti točan odgovor, koja je aroma bila uspješnija, koji okus privlači ribu. Povrh toga od dobrih stvari nam ne treba puno pa će tako biti i ekonomičnije!

Haldorado Dome Gabor zimski ribolov method flat feederU ovo vrijeme nam ne treba velika hranilica, dovoljna nam je i Method Flat Mini hranilica manjeg kapaciteta

S ovim sistemom se koncentrirana aroma lako može ubaciti u vodu

Hranilicu prvo s primamom punim do ruba

U to napravim jednu udubinu

U nju usipam malo CSL Tuning arome

U to položim mamac

To prekrijem s jednim novim slojem primame

I u hladnoj vodi ima života, što više, sitni, ukusni zalogaji ponekad izdržljivim ribičima donose nevjerojatno velike ribe!

Vrijedi eksperimentirati s tim u hladnim danima bez poteza, jer može dovesti do drastičnih promjena. Konkretno, više naočigled beznadnih dana mi je spasila ova jednostavna tehnika. Naravno ni ovo nije čarobna tvar, dogodi se da nam donese samo +1 ribu, ali to može biti makar i riba našeg života!

Autor: Gábor Döme

Fotografije: Károly Csapi

Izvor: Haldorado portal

Izvorni tekst: https://www.haldorado.hu/topikok/finomszerelekes-technikak-c4/feeder-akademia-c86/a-jobol-nem-kell-sok-a5467

Preveo: Daniel Stojanović

Poizvode možete pronaći: http://lascarp.hr/kategorija-proizvoda/arome/csl-tuning/

Objavljeno

Zimski ribolov krupnih šarana

 

Zimski ribolov krupnih šarana

2018-02-21

Blaga zima je omogućila da novu godinu započnem s ribolovnom kampanjom. Ali da krenem sam? Ne! Brzo sam pronašao nekoliko prijatelja, koji imaju isto razmišljanje poput mene, i s kojima sam mogao isplanirati prvi ovogodišnji ribolov.

O mjestu nismo puno razmišljali, Posjetili smo prijatelja László Szegedi-a na šljunčari „Dunavarsányi Petőfi Horgász Egyesület“, gdje smo  imali prilike loviti već i prošlog ljeta, kada sam odlučio kako ću se ovdje još jednom vratiti izvan sezone.

Pokret!

Rano ujutro su dečki došli po mene, brzo smo spakirali reduciranu opremu. Pošto smo na raspolaganju imali dostatno komfornu kuću, glomazna kamping oprema je ostala doma. Putovanje nije bilo jako dugotrajno, promet je bio zanemariv, ja mislim kako je većina ljudi još uvijek pokušavala „provariti“ zgode s dočeka nove godine!

Osnovu primame je činio Green Pepper Stick Mix

Na Blendex Pop Up prezentiran na žalcu sam dodao jednu kap koncentrirane arome netom prije zabacivanja

Na obali!

Kako sam izašao iz auta, osjetio sam ugodni svježi zrak, koji se ne može zamijeniti za ništa. Neizrecivo je bio dobar osjećaj ponovno – u ovom neuobičajenom vremenu – biti na vodi, ali to ne bi mogli poreknuti ni ostali, jer su svi neprestano bili nasmiješeni, iako smo od ulova bili još jako daleko. Malu količinu opreme smo ponijeli dolje, prvo samo toliko, koliko nam je za početak ribolova bilo neophodno. Moj sistem se sastojao od in-line olova od 113 grama, brze kopče i gotovo 30 centimetara dugačkog predveza od monofilnog najlona jačine 20 libri, na koji sam stavio german rig i na njega novi mamac za 2018. godinu, pop up Blendex s okusom Lignja i Hobotnica. Kao hranjenje sam stavljao samo stick mix štapiće, koji su za privlačenje pozornosti sasvim dostatni. Voda je bila jako hladna, toliko da je tjedan prije našeg dolaska jezero još uvijek bilo prekriveno ledom tako da nismo mogli računati na pretjeranu aktivnost šarana. Nismo očekivali da će prevaliti prevelike udaljenosti u potrazi za hranom, tako da smo mi morali tragati za njima i pronaći ih!

U hladnoj vodi je i ovoliko sasvim dovoljno za velike šarane!

Recept moje primame:

1 vrećica Haldorádó Record Carp Stick Mix Green Pepper

30 ml Haldorádó SpéciAdditive Tekuća jetra

20 ml Haldorádó SpéciAdditive Robin Red

Treći izlazak sunca u godini sam već mogao gledati s obale

Tijekom ljetnog ribolova sam dosta temeljito pročešljao područje ispred pozicije, zato sam ovaj put opet odabrao ovo mjesto, tako sam imao prilike unaprijed isplanirati gdje bih htio loviti. Nakon zabacivanja sistema smo sva četvorica uzbuđeno čekali razvoj događaja, kad će prije zasvirati nečiji signalizator? Ali oni su duboko šutjeli. Lijepo polako je i mrak pao, ali napokon oko ponoći je nestala tišina, te je Ernő uspio izmoriti iz kristalno čiste vode, jednog vretenastog šarana oko osam kilograma. Svi smo bili sretni zbog prvog ulova, te smo nakon malo šale i razgovora pošli na počinak i do jutra nje bilo više „uznemiravanja“

Napokon je nestala tišina u ruci držim prvog ovogodišnjeg šarana

Naša mala ekipa

Nešto se sprema

U prijepodnevnim satima smo osvježili mamce. Tada se već drastično promijenilo vrijeme, dvostruka vremenska fronta je stigla s jakim južnim vjetrom, što nam nije popravilo šanse za ulov ribe. U skladu s tim smo tijekom dana uspjeli uloviti samo sitnije šarane, ali kasno popodne, već nakon mraka, vjetar se okrenuo na sjeverni i uskoro su se oživjeli i signalizatori! Toliko da smo uspjeli uloviti više šarana iznad 10 kilograma, jednog za drugim, što je bilo uzbudljivo izvesti s mola u jakom vjetru, zbog kojeg je kiša padala gotovo vodoravno. Usprkos hladnoj vodi, šarani su se jako dobro borili, stalno su vukli u duboku vodu, od dna su se odvojili samo prije uvlačenja u podmetač. Ovaj polet je trajao možda do devet sati, nakon toga se vjetar stišao, a isto tako i signalizatori. Ali u zoru me probudio jedan neobično jaki i dinamičan potez! Nakon stupanja u kontakt moj Theory štap se savio u lijepom luku, riba je energično izvlačila kočnicu moje role. Brzo je postala jasna slika, kako će ovo zasigurno biti jedan dobar šaran! Jako polako je davala od svoje udaljenosti, gotovo je dvadeset minuta prošlo, kada je ispred obale na nekih 40-50 metara stigla do loma, koji se tamo nalazi. Ovdje je po meni osjetila, kako je u velikim problemima, jer je više izlijetanja pokazivalo, kako ne želi bliže isplivati od toga. Jako polako sam je uspio namamiti gore, tako mi se počela približavati. Uzbuđeno sam čekao, što će se izdići iz bistre vode… Ono što sam ugledao pod svjetlom moje lampe, je bilo više od svih mojih očekivanja! Jedan ogroman golać je isplivao i uzburkao je mirnu vodu, kojeg smo prvom danom prilikom usačili. Zadovoljno smo promatrali ribu u vagarici, čija je težina dosegla više od 17 kilograma. Fantastičan početak godine na vodi, kojom gospodari jedna udruga!

Jaki, gotovo nevremenski vjetar je uzburkao površinu vode

Na ovom ribolovu sam testirao i jedan signalizator, kojeg očekuje još puno ovakvih ribolova, prije nego doživi svoj debi

Ono što se tijekom noći smrzlo na opremi, tijekom prijepodneva se lijepo otopilo

Nakon slikanja više nisam ni uvukao sistem, pomislio sam kako ovo više ništa ne može nadmašiti, ionako je slijedilo spremanje, tijekom kojeg smo zadovoljno rezimirali zbivanja ove rane kampanje, koja je imala neobični ugođaj. Neću tajiti, ovo je dalo dodatni poticaj za početak godine i još jači polet!

Bijele mrlje na tijelu ribe upućuju na to, da se riba jako malo kreće, ovo će laganim zatopljenjem vode polako nestati

Težina ovog posebnog šarana je 17,12 kg, od ove lošiju kampanju neka nemam ni jednu u 2018. godini!

Autor: Tamás Haskó

Izvor: Haldorado portal

Izvorni tekst: https://www.haldorado.hu/topikok/bojlis-horgaszat-c5/bojlis-kalandok-hazai-vizeken-c77/teli-nagyponty-horgaszatom-a5491

Prijevod: Daniel Stojanović

Objavljeno

Döme praktični savjeti 16. dio – Kako se pravi najjednostavniji method sistem?

Feeder ribolov, a unutar toga method feeder ribolov je tehnika, za kojom se u zadnje vrijeme zanima sve više ribiča. Ali i ova način odnosno sistem će na dugim stazama biti uspješan i pogodan za daljnji razvoj, ako se pokaže da je svima jednostavan za spravljanje i na kraju naravno, da je i lovan.

Puno je vremena bilo potrebno za stvaranje i stavljanje u prodaju jednu takvu method feeder hranilicu, koja zadovoljava sve prohtjeve domaćih ribiča! To je By Döme TEAM FEEDER Long Cast Method Feeder linija proizvoda, koja se može dobiti u veličinama od 25 grama sve do 65 grama. Hranilice su proizvedene od kvalitetnog, ekološki prihvatljive legure, olovo uopće ne sadržava. Izdržljive su i jake, ako ih ne izgubimo, jako dugo će nam biti vjerni pomoćnici. U mnogim filmova su ih mogli vidjeti ribiči, gdje su nam pomogle uloviti predivne ribe, ali jedna sitnica nikad nije prikazana, a to je njihova upotreba. Sad bih to želio nadoknaditi! Pogledajmo korak po korak, kako se pravi jedan od najjednostavnijih method sistema na svijetu!

dome-praktikak-16-resz-hogyan-keszul-a-legegyszerubb-method-vegszerelek_175383_1_0x0Pravljenje ovog sistema je dječja igra! Ovo može biti igra riječima ili šala, ali sad vam to govorim jako ozbiljno… odmah ću vam pokazati!

Izradio sam i stavio na tržište jedan takav sistem (i sav pribor uz njega), za čiju upotrebu je potrebno samo jedno vezanje! Odlučno tvrdim, kako ga SVI mogu napraviti, čak i onda, ako ne znaju vezati ni udicu.

dome-praktikak-16-resz-hogyan-keszul-a-legegyszerubb-method-vegszerelek_175384_1_0x0Treba nam svega jedno pakovanje Haldorádó SpéciMethod Rig (profesionalno vezani predvez sa žalcem od 7 mm) i By Döme TEAM FEEDER Long Cast Method Feeder set hranilica, kako bi napravili ovaj sistem.

dome-praktikak-16-resz-hogyan-keszul-a-legegyszerubb-method-vegszerelek_175385_1_0x0Prvo glavni najlon provlačim kroz hranilicu…

dome-praktikak-16-resz-hogyan-keszul-a-legegyszerubb-method-vegszerelek_175386_1_0x0… nakon toga radimo samo jedan vez! Vrtilicu koja se nalazi na kraju hranilice, vežemo za glavni najlon (ili shock leader).

dome-praktikak-16-resz-hogyan-keszul-a-legegyszerubb-method-vegszerelek_175387_1_0x0Vrtilicu, koja se čvrsto drži na kraju hranilice…

dome-praktikak-16-resz-hogyan-keszul-a-legegyszerubb-method-vegszerelek_175388_1_0x0… treba gurnuti u hranilicu.

dome-praktikak-16-resz-hogyan-keszul-a-legegyszerubb-method-vegszerelek_175389_1_0x0U drugi kraj vrtilice treba provući unaprijed vezani predvez. Sistem je s tim gotov. Je li da nije bilo komplicirano?!

Kada smo ovo napravili s djecom u zadnji put organiziranom Dječjem ribičkom kampu na Sós jezeru u Kiskunhalasu, na žalac smo stavili zrno silikonskog kukuruza, u hranilicu smo napunili finu primamu, djeca su odmah trčala na svoje pozicije. Od 14 djece, 5 je odmah na prvo zabacivanje dobilo šarana, tako da nisu znali zabaciti dalje od 20-30 metara, te većina njih nikad prije nije ulovila šarana…! Treba li od ovoga jednostavniji i djelotvorniji sistem?

dome-praktikak-16-resz-hogyan-keszul-a-legegyszerubb-method-vegszerelek_175390_1_0x0Na žalac stavljamo gumeni kukuruz…

dome-praktikak-16-resz-hogyan-keszul-a-legegyszerubb-method-vegszerelek_175391_1_0x0… nakon toga to stavljamo u kalup…

dome-praktikak-16-resz-hogyan-keszul-a-legegyszerubb-method-vegszerelek_175392_1_0x0… napunimo s primamom…

dome-praktikak-16-resz-hogyan-keszul-a-legegyszerubb-method-vegszerelek_175393_1_0x0… utisnemo hranilicu…

dome-praktikak-16-resz-hogyan-keszul-a-legegyszerubb-method-vegszerelek_175394_1_0x0… nakon rastezanja kalupa, oslobađa se hranilica.

dome-praktikak-16-resz-hogyan-keszul-a-legegyszerubb-method-vegszerelek_175395_1_0x0Spremno je za akciju!

dome-praktikak-16-resz-hogyan-keszul-a-legegyszerubb-method-vegszerelek_175396_1_0x0Nije trebalo dugo čekati na prvog šarana.

dome-praktikak-16-resz-hogyan-keszul-a-legegyszerubb-method-vegszerelek_175397_1_0x0Jednostavno je i djelotvorno!

Na što treba pripaziti je izbor hranilice, koja napunjena ne prijelazi gornju granicu težine zabacivanja našeg štapa. U hranilice L veličine (25, 35, 45 grama) stane 20-25 grama primame, dok u veličinu XL (55 i 65 grama) se može napuniti čak do 40 grama primame.

dome-praktikak-16-resz-hogyan-keszul-a-legegyszerubb-method-vegszerelek_175398_1_0x0Odaberimo hranilicu one veličine, čija težina napunjene hranilice ne prijelazi gornju granicu težine zabacivanja našeg štapa!

dome-praktikak-16-resz-hogyan-keszul-a-legegyszerubb-method-vegszerelek_175399_1_0x0U hranilice L veličine (25, 35, 45 grama) se može napuniti 20-25 grama primame. Na vagi se nalazi hranilica od 35 grama, njena težina s primamom iznosi 57 grama.

dome-praktikak-16-resz-hogyan-keszul-a-legegyszerubb-method-vegszerelek_175400_1_0x0U hranilice XL veličine (55 i 65 grama) se može napuniti čak 40 grama primame. Na vagi je hranilica od 55 grama, napunjena je težine od 95 grama.

dome-praktikak-16-resz-hogyan-keszul-a-legegyszerubb-method-vegszerelek_175401_1_0x0Gdje u vodi ima šarana, svuda je djelotvorna!

Autor: Döme Gábor
Fotografije: Kis Csaba, Csapi Károly
Video: Takács Péter
Izvor: www.haldorado.hu
Youtube video (bez titlova): https://www.youtube.com/watch?v=bx_6MwtALg0
Preveo: Daniel Stojanović
Objavljeno

Feederaš na šaranskoj vodi, upoznavanje nove vode

Dugo sam razmišljao, kakav dobar naziv dati ovom mom malom tekstu. Možda i nije previše privlačan naslov, ali kako god razmišljao, ovih nekoliko riječi sadrže sve ono što vam želim ispričati s ovih nekoliko redaka. Prije nešto malo više od tri godine sam se prvi put susreo s feeder tehnikom, bit ću iskren, prije nisam ni znao da postoji. Prijatelji su mi šaranaši, tako da sam se iz prve ruke upoznavao i s tom drugom tehnikom. No, ali bolje krenimo redom!

Kao što sam već spomenuo, oko tri godine lovim feeder tehnikom i sasvim slučajno sam se susreo s njom. Da skratim priču, nakon više godina pauze, ponovno sam počeo loviti ribu. Nisam ni slutio koliko se ribolov promijenio u međuvremenu, to jest od moga djetinjstva. Istina, ponekad sam sjeo s prijateljima, oni su započeli svoje ribičke zgode, kako oni to rade kao šaranaši. Nisam razumio ni riječi, što je to shock leader, back lead, free spool, dip, safety clip, chod i tko će ga znati što sve nisu nabrajali. Mene to sve baš i nije previše zanimalo, počeo sam surfati po netu, u potrazi za nekim jeftinim ali upotrebljivim štapovima. Tako čitajući razne hrvatske, bošnjačke, srpske ribičke forume, u više navrata sam naišao na jedno ime. Jedino što mi je bilo čudno, što je ime bilo mađarsko (izvorni sam govornik mađarskog jezika). Nije mi bilo jasno otkud i kako, tko je to, i zato sam potražio osobu iza imena. To nije bio nitko drugi, nego Gábor Döme ili kako ga mnogi kod nas oslovljavaju, Dome Gabor. Naravno prvo što sam pronašao na tražilici su bili youtube filmovi. Pogledao sam jedan-dva filma i bio sam gotov, potpuno zaražen. Stigli su ubrzo i prvi feeder štapovi, te sam od tad postao bolesni feederaš.

1-jpeg1. Moji uvijek umazani ljubimci, namotani s Record Carp Fluo Orange 0,22 najlonom

No, da se vratim na poantu priče. Iako su me prijatelji pokušali vrbovati u šaranaše, to im nije pošlo za rukom. Ipak prošle godine sam se ipak okušao i u toj tehnici. Moj ribički kolega Armond me je još na početku prošle godine pozvao, da mu se pridružim kao timski kolega, na jednom malom međunarodnom šaranskom kupu. Ne radi se o nekom razvikanom natjecanju, više se radi o prijateljskom druženju i odmjeravanju snaga. Jezero je za mene bilo nepoznato, nisam ni znao da postoji takvo nešto u našoj blizini (oko 50km). Bilo mi je uzbudljivo što se radilo o natjecanju, čak je i kotizacija bila besplatna, jer je trošak organizacije snosila jedna lokalna mađarska organizacija. Tako da sam rado prihvatio poziv.

2-jpeg2. Grabovo – Kaiševac, mali dio jezera

Jezero se nalazi u blizini grada Vukovara, a zove se Grabovo – Kaiševac. Ovo je nekad bio ribnjak, koji se već godinama ne koristi za uzgoj ribe, te se nalazi u rukama vukovarskih ribiča. Znači vodom gospodari jedna udruga. Uz ovo se nalaze još jezera, iz ostalih ribiči smiju ponijeti ribu u okviru ribičkog pravilnika, ali ovo 22,5 hektara veliko jezero je isključivo ulovi i pusti, C&R jezero. Na samom jezeru se nalazi 13 pozicija, nikakav luksuz, ekstra udobnost, više odiše prirodnim, divljim karakterom.

3-jpeg3. Mjesto našeg prvog ribolova. Nikakav luksuz, samo prirodno.

Ako već idemo na natjecanje, bio bi red da se upoznamo i s vodom prije njega. Prvo smo samo obišli jezero u pratnji poznanika, koji žive u blizini. Ispričali su oni nama hrpu stvari, sasuli su nas raznim informacijama, bilo je previše i za poslušati a ne zapamtiti. Ono što nam je naravno ostalo u glavi je bilo to, da jezero skriva puno lijepe i krupne ribe. Prema pripovijedanju domaćih ribiča, u jezeru bi mogli biti amuri i šarani veći čak i od 20 kg. Od te informacije naravno, zatreperi malo srce uzbuđenih ribolovaca. Odmah smo si rezervirali poziciju, te smo ubrzo odradili jedan kraći ribolov od 24 sata. Po riječima domaćina, na jednom dijelu jezera više rade slatke boile, a na drugom opet smrdljive. Mi smo upravo rezervirali jedno takvo mjesto, poziciju broj 11. Prije ribolova su krenule velike pripreme. Ja nisam imao nikakvu šaranašku opremu. Armond mi je posudio svoje stare Nevis Winner Carp štapove, možda nisu štapovi najveće kvalitete, ali savršeno su služili svrsi. Mislim da su to savršeni štapovi za jednog početnika, kao što je i moja malenkost. Problematiku s rolama sam brzo riješio. Sa mojih feeder štapova sam posudio By Döme Team Feeder Long Cast role. Rod pod sam kupio, spomb sam kupio, stare Carp Academy Pulsar signalizatore sam dobio od prijatelja (stari su najmanje 7 godina, ali i dalje savršeno rade).

4-jpeg4. Ovako sam uspio složiti opremu

Pošto su nam preporučili dvije vrste okusa za vodu, ja sam se tako i pripremio za kampanju. Jedne su bile boile Haldorado Coated topljive u okusu Slatki Ananas, a druge su bile okusa Začinjena Crvena Jetra. Uz njih sam upario još i pop up boile odgovarajućeg okusa. Za hranjenje sam koristio boile Crazy fish i Slatko Voće, pelete prešanih kukuruznih klica, green i black micro pelete, sjemenke konoplje s okusom chili cimet, kupovni šećerac i doma kuhani kukuruz, a sve to sam začinio još i sa Carp Syrupom Slatki ananas, ili sa Začinjenom crvenom jetrom.

5-jpeg5. Malo ovog, malo onog

Iskušavao sam i jedne i druge mamce, sve što sam imao u torbi, i napokon je došla i prva riba, samo ne na ono što sam planirao. Prvu sam ribu dobio na udipanu boilu Haldorado Green Pepper, koju sam prezentirao na dlaci sa žalcem za mamce. Uskoro je i Armond dobio ribu, i to na neku smrdljivu boilu. To je značilo, kako su nam dobro savjetovali, kako se na ovom dijelu jezera najbolje lovi sa začinjenim, ribljim boilama. Ribolov smo započeli u kasnim popodnevnim satima, tako da je ubrzo stigla i noć. Tijekom noći smo obojica imali po jedan potez, ali ribe su ušle u granje, u zapinjače i tu smo ih izgubili. Drugi dan se podigao jaki vjetar i bilo je jako teško točno zabaciti na pravu udaljenost, točno na hranilište. Ništa se nije dogodilo, ribe su nestale. Počeo sam razmišljati, kako ću sve promijeniti, izvadio sam ananas boile, ali ovaj put ih nisam balansirao sa pop up-om, nego sam na dlaku nanizao dvije ležeće boile. Uskoro sam i ulovio jednog lijepog amura. Ponukan time, i Armond je promijenio taktiku, on je zabacio Lebdeći Topljivi Fluo pelet Slatki Ananas. Ubrzo ga je nešto i odvuklo. Nakon dužeg i jako čudnog umaranja, ispostavilo se da je mamac pokupio jedan som oko 10 kilograma. Tu je i završio naš ribolov i nismo postali ništa pametniji. Slatko ili smrdljivo?

6-jpeg6. Armond i riba iznenađenja

Dva tjedna kasnije, krajem svibnja, novo pronađeno jezero su posjetili moji prijatelji, Robert i Damir. Naravno morali su nakon što smo im s divljenjem pričali o njemu.  Prvih 24 sata im nije donijelo nešto puno riba, dva tri amura. Robert se oprostio, a ja sam se pridružio Damiru, te smo ostali još 48 sati.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ovaj put smo lovili na početku jezera, na 2. poziciji. Prvo popodne i noć su bili užasni, jedva smo uspjeli dobiti koju ribu. Obilno hranjenje, promjena mamaca, nisu nam donijeli nikakve rezultate, dok pri jednom osvježavanju mamaca nisam ponjušio biolu, koja je bila u vodi. Bila je brutalno smrdljiva, od trulog mulja. Shvatili smo kako ribu tražimo na pogrešnom mjestu. Nakon malo pipanja dna, pronašli smo tvrdo tlo, i Damir i ja. Broj ulova se naglo povećao, došlo je nekoliko lijepih šarana i amura. I ovdje je mamac favorit bio dva zrna ležećih ananas boili. Meni se ovdje složila vizija. Odlučio sam, kako ću se na natjecanju bazirati na slatkim boilama.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

8. Promjena mjesta je donijela rezultate

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

9. Obojici su krenuli potezi, kako noću, tako i preko dana

Sredinom šestog mjeseca, stigao je i dan natjecanja. Na jezero sam stigao jako uzbuđen. Tu su već bili Bosanci, Srbi, Slovenci, domaći ribolovci i oni, koji su došli iz nešto udaljenijih mjesta, a mi smo se natjecali, kao predstavnici Mađara. Nakon registracije smo odmah izvlačili jedan broj, koji je značio, koji ćemo po redu izvlačiti poziciju. Od 13 ekipa, mi smo dobili broj 13. To znači kako mi zapravo i ne izvlačimo, nego ćemo dobiti ono što ostane za kraj. Molili smo se da dobijemo neke od prvih ili od zadnjih pozicija, nikako sredinu, jer tamo je ipak malo veća gužva, uži su sektori. Nevjerojatno, ali istinito, za kraj su ostale pozicija 6 i 10. Šestica je sama sredina jezera, a desetka je najveća pozicija na jezeru. U tom sektoru ima otvorene vode, trske, uvale, sve što bi čovjek mogao samo poželjeti. Kosu sam izgubio od nervoze dok su izvlačili zadnja mjesta. Pripala nam je pozicija 10, od sreće sam skoro poskočio.

10-jpeg10. Ogromno prostranstvo na, kojem smo mogli loviti kako nam je volja

Radilo se o natjecanju u trajanju od 48 sati. Podigli smo kamp i započeli smo hranjenje. Pošto Armond i ja imamo dva različita razmišljanja, ja sam počeo loviti na otvorenoj vodi, a on je ušao u uvalu. Ja sam pokušao loviti koncentrirano, dok je on hranio u crti. Za hranjenje sam koristio stvari, koje sam već prije spominjao. Hranu sam ubacivao sa srednjim Spombom. Spod štap nemam, ali poslužio je i jeftini šaranski štap, na koji sam stavio Nevis Altiva feeder rolu u veličini 6. IZDRŽALI SU! Filozofija „samo ananas“ je i dalje bila glavna, tako da sam ponudio te mamce. Kod hranjenja smo napravili jednu kardinalnu grešku. Bili smo na ideji, kako će svi početi neprestano hraniti, bombardirati vodu, kobrati, pa će riba sigurno potražiti jedan mirniji kutak, a to će se nalaziti upravo ispred nas. Neiskustvo je donijelo svoje rezultate, to jest rezultata uopće nije bilo. Prvu jutarnju vagu smo dočekali bez ulova. Najveću duševnu bol nam je uzrokovalo to, što je Armond izgubio najmanje četiri ribe. Po mom mišljenju, rješenje tog problema je promjena udica, upitne kvalitete. Kolega ja bio istog mišljenja, te je udice od 15 kuna, promijenio na kvalitetnije, sad su nam nedostajali samo novi potezi. Više ekipa je bilo bez ulova, zato se nismo previše uzrujavali, iako nas je mučilo što je pozicija do nas imala već 40 kila, a ono što je bilo najnevjerojatnije je to što je pozicija šest bila već na 80 kilograma, što je zvučalo kao nemoguće. Tada mi je krv udarila u glavu i počeo sam neprestano hraniti. Od 7 do 19 je bilo dozvoljeno hraniti spombom, a preko noći je kobra igrala glavnu ulogu. Druga noć više nije bila toliko mirna. Oko 23 sata je zasvirao Armondov signalizator, nakon toga su meni oko 3 sata došle dvije ribe, od kojih je jedna jedan amur bio blizu 10 kila, tako da se probudila nada u nama, ipak nećemo biti zadnji. Na žalost nakon toga se spustilo takvo nevrijeme, da sam mislio kako je došao kraj svijeta. Uvukao sam se u vreću za spavanje, teško sam zaspao i tako dočekao kraj oluje. U zoru me probudio zvuk signalizatora. Iskočio sam iz šatora i skoro sam napravio salto. Poskliznuo sam se da sam skoro srušio rod pod u vodu. Kiša je učinila svoje, sve je nakvasila, do grla smo bili u blatu. I susjedi su se probudili na veliku buku i borbu, sad smo već bili u igri, tako da su nam posvetili više pozornosti. Uspjeli smo izvući jednog lijepog amura, te uskoro još jednog šarana.

11-jpeg11. Jutarnji gosti nakon strašnog nevremena

12-jpeg12. Čekajući potez na blago blatnjavoj obali

Ako me sjećanje ne vara, bili smo na nekih 57 kilograma i falilo nam je možda dvije ribe, koje bi nas pogurale na drugo mjesto. Na žalost to se nije ostvarilo. Iz torbe sam izbacio već sve što sam imao. Sve boile, kukuruze i nismo imali više s čim hraniti, sve zahvaljujući lošoj strategiji. Na kraju smo završili na 6. mjestu, što i nije loše ako uzmemo da sam u životu drugi put lovio šaranskom tehnikom, te da smo se i kolega i ja, natjecali prvi put. Naša iskustva: na natjecanju se ne može prehraniti riba i nikako se ne smije štedjeti na udicama. Pozicija broj 6 je neprestano vukla ribu, te su sa više od 200 kila osvojili prvo mjesto. Nisu spavali 48 sati i bez prestanka su sijali boile.

13-jpeg13. Hrana prije miješanja

Svaki put kad smo lovili ovdje, jedino što sam ponavljao je bilo to, jer kad bih ja ovdje mogao loviti na feeder, to bi bila prava stvar, s tim bih napravio čudo. Napokon je došao i taj dan i to na kraju lipnja. Armond je s još dvoje prijatelja otišao na kampanju od 48 sati. Javio mi je kako riba radi, love jako lijepe amure. Imao je više otpadanja, ali i ulova. Jedva sam već čekao da im se pridružim i da zabacim feedere. Pošto je bilo pakleno vruće i kako je amur bio aktivan, planirao sam koristiti primamu FermentX. U torbi sam ponio primamu FermentX Veliki Šaran i Začinjeni Betain, a za mamac sam ponio FermentX krupne pelete Veliki Šaran i Veliki Amur. Kad sam stigao oko pola jedan popodne, Armond me pitao samo jedno, što sam ponio? FERMENTX! Odgovor je bio: Znao sam. Raspremio sam se i odmah sam zabacio, pošto ta primama ne iziskuje nikakvu pripremu, odmah se koristi iz vrećice. Na jednom Carp Fighter štapu sam imao flat method hranilicu od 30 grama punjenu s Velikim Šaranom i s mamcem Veliki Amur. Druga montaža se razlikovala u tome što sam navezao manju udicu, ispod nje žalac i na njemu zrno SpeciCorn Češnjak. Zabacio sam s riječima, kako ću ja sad uloviti jednu lijepu babušku. Prošlo je pet minuta i stigla je babuška. Lijepo su me ismijali ostali, a moj odgovor na to je bio, kako sad može doći i neki amur. Nije prošlo deset minuta i savio se vrh mog 4,20 štapa. Riba je krenula tolikom snagom, da je nisam mogao zaustaviti, preplivao je na susjednu poziciju, pokupio im  je jednu montažu i s njom zajedno sam je izvlačio prema sebi. Armonda sam zamoli da mi pomogne usačiti ribu, ali u tom trenutku mi se savio i drugi vrh. Prvo sam pomislio kako je ova riba pokupila i moj najlon, ali ne. I Armond je dobio priliku za umaranje. Uspjeli smo izvući oba amura, te još i neoštećenu susjedovu montažu.

14-jpeg14. Kako bi se u narodu reklo „Double run“

15-jpeg15. Rezultat velike borbe

Na žalcu sam promijenio mamac, umjesto Specija sam stavio Fluo topljivi slatki ananas. Nakon toga sam ribu uspio dobiti samo na to. Došli su šarani, babuške, amuri. Nakon duže pauze, vrh mi se savio po 90 stupnjeva i kao gliser, riba je počela plivati u stranu, naravno u uvalu gdje su zapinjači. I uspjela se pošteno zapetljati. Ni van, ni unutra. Popustio sam najlon, nije ga vukla. Zapeo sam najlon, nije išla van. Tako sam se mučio najmanje 15 minuta. Na kraju sam podigao visoko štap, napeo sam najlon i tako sam držao. Nakon dvoje minute, riba se trgnula i isplivala je iz zapinjača. Srećom uspjeli smo usačiti amura od 12 kila, koji je došao na Slatki Ananas, i koji mi je tada bio najveća ulovljena riba ikad. U roku od 5 sati sam ulovio 5 amura, 2 šarana i više od 5 babuški, koje su ovdje predivne i jako krupne.

16-jpeg15. Lijepi šaran iz jezera

17-jpeg16. Rekordni amur

Nakon toga se vrijeme promijenilo, noć je bila izrazito hladna, a preko dana je bila tolika žega da sam skoro pao u nesvijest od vrućine. Hranilište su mi napali cvrerglovi, i tu je stalo sve. Samo su naši susjedi uspjeli loviti ribe, i to na način da su sisteme razvlačili malim električnim čamcem na drugu stranu jezera pod trsku.

Kao završnu riječ bih rekao toliko, ostajem pri svojim omiljenim štapovima, omiljenim rolama i omiljenoj tehnici. Od bolesnog feederaša će teško postati šaranaš. Naravno, nekad se smije napraviti mali izlet…

 

Objavljeno

Zig rigom u ljetne dane

Vrući ljetni mjeseci pokazali su se kao vrlo dobro vrijeme za ribolov šarana Zig Rig sistemom. Za one koji se još nisu susreli sa ovim načinom ribolova, radi se o vrsti ribolova mamcem odignutim od dna u srednjem ili gornjem sloju vode. Ovaj način ribolova pokazao je najviše uspijeha kada šaran nije zainteresiran za mamac na dnu i ne hrani se aktivno. Za mamac možemo koristiti razne pop-up boile, spužve u raznim bojama i oblicima ili popularne imitacije kukaca. Kod izbora prihrane nema previše pravila. Spod mix bi trebao stvarati oblak na mjestu prihrane sa što sporijim propadanjem kako bi se oblak što dulje zadržao u zoni plasiranog mamca, ali o tome više u nastavku.

Voda koju sam odabrao za ovaj ribolov bila je jezero Stoppeldorf koje se nalazi u mjestu Vladislavci nedaleko od Osijeka. Jezero se proteže na 4 hektara, a nastalo je eksploatacijom gline koja služi za proizvodnju opekarskih proizvoda u obližnjoj tvornici. Prosječna dubina jezera je 5-6m zbog izrazito visokih podzemnih voda u tom području. Stoppeldorf obiluje šaranom, amurom i ostalom bijelom ribom.

1-1440-x-778Jutro na jezeru Stoppeldorf

Odmah po dolasku primijetio sam aktivnost riba na drugoj strani jezera, a to je značilo da ću taj dan loviti na popularnoj „četvorki“. Kako se zadnjih dana slabo lovilo zbog izrazitih vrućina, odlučio sam se za Zig od samog početka. Spod miks sam pripremio dan ranije uz neke vrlo dobre savjete mog prijatelja Daniela, vrsnog feederaša (www.lascarp.hr). Spod miks je bio na bazi praškaste hrane bijele boje, kuhanog kukuruza mljevenog na više granulacija, starog kruha, ulja i mlijeka. Uz dodavanje vode u određenoj količini, dobio sam odličan mokri spod miks koji se zadržavao poprilično dugo u gornjem i srednjem sloju vode što se pokazalo kao zona u kojoj sam imao poteze. Dodatak ulja poprilično mi je pomogao u lociranju ribe na površini.

2-1516-x-1028Četvorka

Lovio sam na tri štapa Prologic C1 u dužini 3,9m 3.5lb, upareno sa rolama Shimano Aerlex 7000 XTA. Na rolama sam imao namotan najlon Daiwa Tournament 0.28mm, shock leader i predvez izrađen od Okuma Assail Flourocarbona debljine 0.33. Već sam lovio ovom tehnikom na ovoj vodi pa sam znao da riba uzima na predveze dužine od 1,8 do 2,4m.

Udica Mustad br.8 u kombinaciji sa žutom spužvicom i Fox Aligna crnim kickerom pokazala se kao dobitna kombinacija. Kada se odlučite loviti ovom tehnikom preporučeno je imati predveze u raznim duljinama kako bi ste brže pronašli zonu u kojoj riba prima mamac. Kada pronađete ribu, tada lako prebacite sve sisteme na istu duljinu.

3-combZig Rig sistemi

Prvi potez uslijedio je vrlo brzo, nepunih sat vremena od zabacivanja sistema. Nakon nekoliko sekundi drilanja ribe, kreće i moj drugi štap – double run! Međutim kako sam bio potpuno sam na poziciji i nisam imao pomoć, drugog šarana nisam uspio usačiti. Izgubio sam ga pred samu obalu, ali nema veze, dan je ispred mene, a u kadici prelijepi vretenac spreman za fotkanje. Prilikom ribolova Zig Rigom budite spremni na double ili triple run jer to zna biti vrlo česta pojava, a mala nespretnost može dovesti do gubitka ribe!

4-1330-x-997Prva riba kampanje

U nastavku ribolova uhvatio sam još nekoliko sitnijih šarana koje nisam sve uspio fotografirati. Nakon svake uhvaćene ribe prihranio sam sa nekoliko spombova na isto područje kako bi ribe ostale zainteresirane. Ukoliko poteza ne bi bilo u određenom vremenskom periodu, prebacio bi sisteme i pokušao sa drugom bojom spužvice dok ne bih dobio griz.

5-1330-x-997Jedan od nekoliko sitnijih šarana

U poslijepodnevnim satima pridružila mi se moja supruga (u ono vrijeme djevojka haha) sa hladnim pićem jer je bila paklena vrućina. Naš ugodan razgovor prekinuo je moj famozni signalizator (stari signalizator, kojem se prvo čuje škripa kotačića pa tek zvučni signal, to ne zna ni jedna novija tehnologija 🙂 ), podigao sam štap i riba je gore. Osjetio sam da je riba pristojne veličine, tromo se kretala sa jedne strane na drugu, sve dok nije došla bliže obali. Nakon poštene borbe riba je bila u podmetaču. Primijetio sam da je riba pristojne veličine, ali da će to biti moj osobni rekord, nisam ni sanjao. Vaga je pokazala 17,6 kg. Mojoj sreći nije bilo kraja. Nakon fotkanja riba je sigurno puštena, a ja sam mogao prebaciti sisteme te ponovno prihraniti spod miksom.

6-a-1330-x-997-horzPB – Šaran 17,6 kg

Nakon određenog vremena ponovno se javio moj signalizator. Još uvijek pod dojmom i sa osmjehom na licu nisam mogao ni zamislit da na štapu imam još jednu predivnu ribu. Vaga je ovog puta pokazala ravnih 14,00 kg, nešto manje nego ranije, ali ništa manje predivnog ljuskaša.

7-a-1440-x-8107-c-1440-x-810-tile Drilanje i sačenje šarana 14,00kg

8-1330-x-997Šaran 14,00kg

Ovo je bila ujedno i moja posljednja riba kampanje jer nakon nje počela se javljati bijela riba. Kako sam već bio izmoren od konstantnog aktivnog ribolova i već gore spomenute vrućine, odlučio sam se spremiti i zaključiti ovaj dnevni ribolov. Zig rig je svakako dinamična metoda u šaranskom ribolovu u koju treba uložiti dosta truda, ali vjerujem da će biti nagrađeni kao prilikom ovog ribolova

autor: Damir Cerin

 

Objavljeno

Zimski ribolov po proljetnom vremenu

Stigao je studeni, stiže zima a stigli su i prvi jutarnji mrazovi. U glavi mi se počeli vrtjeti zimski filmovi, razmišljam, kako bi trebalo započeti sa zimskim ribolovom u hladnoj vodi. Već duže od mjesec dana nisam bio u ribolovu na šarane i jako mi je nedostajalo. Zadnji ribolov s feeder tehnikom je bio na Dunavu i nije slavno završio. Pod utjecajem mojih ribičkih prijatelja, te zbog manjka vremena, u prošlom periodu smo išli samo spinati, bilo je nekoliko prosječnih štuka, bio sam sretan, ali i dalje sam sanjao o šaranima.
Odlučno sam stao pred svoje prijatelje s prijedlogom, idemo na poludnevni ribolov, na jezero Stoppeldorf pored sela Vladislavci, gdje smo zadnji put bili još negdje tijekom ljeta. Nakon prvog pristanka, ipak su odbacili moju ideju, te su opet predložili spinanje. Odlučio sam, onda idem sam, jer ja moram uloviti šarana pod svaku cijenu. U glavi mi se cijela slika posložila, kako ću loviti, na što ću loviti i nitko me nije mogao odgovoriti od prvobitnog plana. U mozak mi se s velikim slovima urezalo „JA ŽELIM ULOVITI ŠARANA!“.

11. O ovom sam sanjao već danima

Malo jezero, približno 2,5 hektara, nam je bilo dosta česta destinacija u zadnje tri godine, te bi čovjek pomislio, nakon toliko vremena se jezero u potpunosti može upoznati. Do sada smo lovili u svakom kutku ali nam još uvijek pruža iznenađenja. Dogodilo se već kako smo bili u ribolovu deset puta zaredom, od toga šest puta nismo vidjeli ribe, trojica s tri štapa po glavi.

No cijela priprema je krenula na način što nije bilo pripreme. Cijeli dan nisam bio doma, pa sam mislio kako ću se probuditi u ranu zoru, oko 4 sata, pa ću se spakirati. Tijekom noći me mučila takva zubobolja da sam jedva išta spavao, na alarm sam se jedva probudio, a isto tako sam ponovno i zaspao. U osam sati sam skočio iz kreveta i usprkos bolovima i gubitku vremena, odlučio sam idem u ribolov. Dok sam pokupio stvari, spremio ih u auto i dok sam stigao na jezero, bilo je najmanje pola deset. Čuvar me samo u čudu promatrao, što želim ja ovako kasno. Prvu poziciju, koju sam rezervirao, su već dali drugima i tako sam umjesto toga otišao na dvojku. Najneobičnije u ovom danu je što sam se ja pripremao za zimski ribolov u hladnoj vodi, pošto je bilo dobrih mrazova tijekom prošlih dana, a danas je već u devet sati prijepodne bilo 17 stupnjeva i puhao je nevjerojatno topao vjetar, a usput je i kiša sipila.

22. Nevjerojatno vrijeme, previše je vruće

Ali ako sam već ponio sa sobom Haldorado mrzli šaran (Fagyos ponty) i crnu Van Den Eynde Secret primamu, Mrzli šaran CSL Tunning, to sam si i zamiješao. Na sve ovo sam dodao još pola kile Haldorado 3xMagmix mješavinu sjemenki.

33. Dvije vrste primame za ovaj dan…

44. … pa malo začina

Na jedan štap, Carp fighter 3,90 sam montirao pelet feeder hranilicu od 25 grama, a na drugi štap dužine 4,20 flat method feeder od 30 grama. Izabrao sam si jednu točku, negdje prema sredini jezera, te sam na daljinu od nekih 80 metara ubacio 10 pelet hranilica s primamom. Uz ovu hranilicu sam servirao za mamac dva zrna SpeciCorna s okusom češnjaka, a uz flat hranilicu jedno zrno  Ananas Fluo topljivog peleta. Čekao sam više od sat vremena i ništa se nije dogodilo, samo me zub bolio i dalje. Dok sam tako sjedio i buljio, primijetio sam, kako iza mog hranilišta na nekih 10 metara, stalno radi riba. Pomislio sam, hranilište vamo ili tamo, zabacit ću dalje, iznad hranilišta.

55. Tamo radi riba

Promjena je dovela do rezultata i to jako brzo, poskočio sam na prvo savijanje vrha i dobio sam prvu ribu, jednu skromnu deveriku. Jadnu još nisam ni izvukao kako treba, još je bila na udici, čuo sam kočnicu druge Long Cast role. Nakon kontre, štap mi se savio iz korijena i krenula je borba. Štap mi je lijepo stao, ali toliko, da je čuvar potrčao k meni u pomoć. Pošto se feeder štap rijetko viđa na ovom jezeru, a čuvar i nije ribič, pomislio je kako u ruci imam šaranski štap a na udici ribu od najmanje 18 kila, koja je toliko savila štap. Nakon dobrih nekoliko minuta umaranja iz kadice mi je namigivao jedan predivni ljuskavi šaran od 10,28 kg. Svidio mu se pelet s okusom ananasa.

66. Prva riba za ublažavanje zubobolje

Pošto kolege na prvoj poziciji od jutra nisu vidjeli ni jednu ribu, jedan od njih je došao do mene upitati na što je došla riba. Jedva sam izgovorio da je došla na Haldorado pelet, savio mi se i drugi štap, na kojem sam imao Speci gumeni kukuruz. Izmorio sam ribu, još jednog lijepog šarana, opet sam imao pomoć pri sačenju, ovaj put sam se uspio slikati s jednim maloljuskavim šaranom od 8,50 kg. Kolegi nije bilo jasno kakav je to mamac, s gumenim kukuruzom se može uloviti ovolika riba? Objasnio sam mu gdje se može nabaviti i opet sam ostao sam.

77. SpeciCorn me rijetko ostavlja na cjedilu

88. Ovo je rastanak, kojem se isto tako raduje i riba i pravi športski ribolovac

Nakon jedva nekoliko minuta, ponovno se savio štap, na Speci je došla jedna lijepa babuška od nekih kilu težine. Iz susjedstva su doviknuli, je li i ova riba došla na kukuruz? Vratio sam svoj sistem i čekao sam. Sad je već i vlasnik jezera dobio informaciju kako ja ovdje uvelike lovim ribu i zazvonio je telefon, kako, gdje, s čim, koliko daleko… Kako smo završili s razgovorom, štap mi je signalizirao novi potez. Odmah na početku umaranja sam osjetio, kako ovo nije šaran, i bio sam u pravu. Novi gost je bio jedan amur, i njemu se svidio gumeni kukuruz. Brzo je izašao, ja mislim kako je njega već pomalo usporila hladnija voda. Ovaj put mi nitko nije došao pomoći, možda sam im postao dosadan, i tako više nisam imao ni fotografa.

99. Fotografa više nemam, ali na prostirci je ono što je važno

Mislim da ni ne trebam napominjati kako zubobolju više uopće nisam osjetio, nije me zanimalo ni to što sam zaspao, a pogotovo nisam bio ljut što sam ponio upravu tu primamu koju jesam, bila je to dobitna kombinacija. Sigurno je bila dobra, pošto je ubrzo došao još jedan manji šaran.

1010. Nije najveći, ali tim uzrokuje još veću sreću

1111. i njemu se svidio mali pelet

Ako više ne ulovim ni jednu ribu, meni se već isplatio doći. Vrijeme se stalno mijenjalo, malo je bilo oblačno i padala je kiša, malo je grijalo sunce, ali koga je briga za to. Supruga me zvala doma, gotov je nedjeljni ručak sa svakojaki slasticama, ali to me nije previše tangiralo, neka mi to spremi za večeru, ja sad uživam u pecanju. Polako se već približavao kraj, pošto u ovo vrijeme brzo pada mrak. No, ipak je došla još jedna riba iznenađenja. Na SpeciCorn je došao jedan lijepi smuđ od 2 kilograma. Susjedi se nisu mogli dovoljno načuditi, za što je sposobno ovo čudo s okusom češnjaka.

1212. Bonus riba

Opet se opravdala stara mudrost, koja kaže, nekad se iz spontanih situacija može izroditi najbolji ribolov. Kako je sve krenulo, na kraju sam zbilja uspio uživati u odličnom ribolovu. Ovo nije jedan dugačak tekst, ali kako bi i bio, kad je i dan bio kratak…

Daniel Stojanović

Objavljeno

Uspješan početak sezone na jednom malom jezeru, iliti osvajački pohod gumenog kukuruza

Iako smo prošle godine već sredinom siječnja uspjeli otići na prvi ribolov, to nam ove godine nije pošlo za rukom. Dulje je potrajao led, koji je prekrio vodu, a i zbog manjka vremena, bilo je potrebno više strpljenja, dok smo dočekali prvo pecanje. Prijatelj i ja smo krenuli 28. veljače, te smo računali kako ćemo mirno izabrati poziciju na malom jezeru. Već na parkiralištu nas je dočekalo iznenađenje, i to neugodno, a kasnije na vodi, također jedno iznenađenje…

Jezero se zove Stoppeldorf, te se nalazi u blizini sela Vladislavci. Za svaki slučaj došli smo na jezero dosta rano, a imali smo što i za vidjeti. Pored male čuvarske kućice, redom su bili parkirani automobili. Jezero nije veliko, oko 2,5-3 hektara, znači ako je na vodi više od 10 ribiča, već je gužva. Pravilnik jezera dozvoljava uporabu tri štapa, pa računajte koliko je to sistema u vodi.

11. Susjedi preko puta i oni, koji još dolaze

Uspjeli smo dobiti mjesto na drugoj strani jezera, gdje su oblikovane samo dvije pozicije. S tim čak i ne bi bilo problema, što više ako nema nikoga u neposrednoj blizini tome se čovjek još i raduje, ali… Pošto je u ovom danu, na malom jezeru lovio čak 21 ribič, od njih je većina sjedila nasuprot nas, sa već ubačenim montažama, prijatelj i ja nismo imali previše prostora, te smo mogli loviti bliže obali, na nekih 30 metara. Ponajviše sam ja bio u problemima, jer je jezero, jako nepravilnog oblika, na mojoj strani se sužava, skoro da zatvara jedan oštar kut. Od 21 ribiča, ja sam jedini lovio na feeder, ostali su svi bili šaranaši.

22. Zabačeni štapovi

Neku posebnu taktiku nisam smislio za ovaj dan. Ujutro je bilo mraza, trava je bila smrznuta, nisam se nadao nikakvom, pretjerano dobrom ribolovu. Na jednom štapu sam imao flat feeder hranilicu i predvez sa žalcem za mamce, a na drugom pellet feeder hranilicu od 25 grama i običnim predvezom na dlaku, a treći štap je bio zabačen s nekom flat hranilicom, od nekog nepoznatog proizvođaća, s kratkim predvezom, malom udicom i žalcem. Mamce nisam previše komplicirao, na Carp fighter 3,90 štap sam stavio SpeciCorn Mega s okusom bijelog ruma, dok sam na montaži s pellet feeder hranilicom stalno mijenjao mamac, kako bih možda pogodio što danas prima riba. Treći štap, koji je ujedno i najkraći i najmanje se bavim s njim, to je onako štap za zabavu sa babuškama, kako bi brže prošlo vrijeme, na njega sam stavio jedno zrno SpeciCron-a s okusom češnjaka.
Primama je u sve tri hranilice bila ista. Kila Haldorado Crnog s peletima (Pelletes fekete), pola kile Mrzlog šarana (Fagyos ponty) i to sve začinjeno s dva prsta CSL Tuning Morski plodovi aromom (Tenger kincse), a ono specijalno je još i jedan deci Becherovke. Ako netko prati video uratke Döme Gábora, prepoznat će kako sam zapravo kopirao recept, koji je on prikazao na jednom zimskom ribolovu.

33. Dio menija

Za neko veliko hranjenje nisam vidio smisla po ovakvom hladnom vremenu, znači više sam se odlučio na tragački ribolov, to jest koliko mi je manjak mjesta to dozvolio.
Kolege na drugoj strani jezera, koliko sam primijetio, nisu dijelili moje mišljenje, te su dosta intenzivno počeli bombardirati jezero. Veliko prskanje i buka raketa i spombova bi me možda u drugim situacijama iritirala, no sad sam si umislio kako su u ovoj hladnoj vodi ribe još plašljive, te će ih ta buka potjerati prema nama, u mali kut, gdje sam ja lovio.
Štap dužine 3,90, čiji je nadimak samo Döme, njega sam zabacio najdalje, na nekih 30 metara. Kao fiksnu točku za ciljanje sam uzeo marker od susjeda preko puta. Ne, nisam bacio na tuđe hranilište, bacio sam puno kraće od njega, najmanje 15 metara. Drugi štap sam zabacio bez nekog ciljanja nešto bliže a treći još bliže.
Nakon zabacivanja sam čekao najmanje pola sata, te sam ponovno zabacio. To sam uradio najmanje tri puta, kad sam se sjetio kako bih sad mogao nahraniti i sebe. Doručak i kratak predah su donijeli prvu ribu. Prva nas je posjetila jedna lijepa babuška, što me pomalo i iznenadilo, nisam računao na babušku po ovako hladnom vremenu.
Možda prva riba nije bila ciljani šaran, ali i njoj smo se radovali, jer kod drugih ribiča nije bilo ni toga. Sljedeći lagani i spori, nazovi potez je stigao ubrzo, nisam ni bio siguran trebam li potegnuti ili ne. I ta riba je došla na najudaljeniju montažu. Nakon kontre sam shvatio kako ovo nije babuška, Nije bio ogroman, ali gumeni kukuruz s okusom finog ruma, je pokupi jedan lijepi šaran od nekih 4 kile.

44. Stigao je prvi šaran za bolje raspoloženje

Nakon njega su se događanja pomalo ubrzala, s istog mjesta je došlo nekoliko većih i manjih šarana, najmanji je bio oko 2 a najveći oko 6 kilograma. U roku od sat i pol vremena sam imao osam poteza, od toga je jedan bio double run, tako da mi je prijatelj morao pomoći, na žalost moj šaran se za vrijeme umaranja otkvačio. Znači ukupno je na flat hranilicu došlo šest šarana, dok prijatelju pored mene, koji je lovio šaranskim štapovima i susjedima preko puta nije došlo ništa. To je dobilo i par dobrih komentara, jer im nije bilo jasno što radim, kako to stiže potez za potezom, i to s tako nepravilno postavljenim štapovima, i bez rod poda.

55. Damir i prelijepi ljuskaš, kojemu se također svidio Speci mega s okusom bijelog ruma

No, i susjedi nasuprot nas su shvatili, kako moraju promijeniti taktiku. Izvukli su marker, te su počeli zabacivati još dalje prema nama, na mjesto gdje sam do sad ja pokušavao i ulovio.
To naravno meni nije pogodovalo, morao sam se povući, nisam više bacio na isto mjesto, a tako su nestali i potezi. To možda nije bilo samo do velike navale sistema, jer se tad podigao i jedan neugodan, jak i hladan vjetar. Nakon svega toga skroz do popodneva, više se ništa nije dogodilo. Polako smo počeli odustajati, kada se oko 2 sata, jedan od mojih vrhova ozbiljno savio, te sam uspio na obalu izvući jednog grbavog špiglera od nekih 9-10 kg. S tim smo i završili ribolov za taj dan, promrzlo, ali i zadovoljno sam napustio mjesto prvog ovogodišnjeg ribolova. Tijekom ovog dana je na jezeru ulovljeno ukupno 15 šarana, od toga je njih 8 došlo kod mene na gumeni kukuruz i na crnu hranu.
NASTAVAK SLIJEDI…

66. Zadnja riba dana, koja je zaključila ovogodišnji prvi ribolov

Ponukan velikim uspjesima ni sljedeći vikend nije mogao proći bez ribičije, ali sad nas je bilo već četvero. Tri sa šaranskom opremom i ja sa feederima. Sjeo sam na isto mjesto s jednim prijateljem, a druga dvojica su sjela na tridesetak metara od nas. I sad je bilo dosta ribiča na jezeru, ali nije bila tolika gužva.
Sad su i moji prijatelji šaranaši montirali hranilice na svoje štapove, s manjim udicama i s gumenim kukuruzom. I oni su pobijedivši svoju skeptičnost, prihvatili, kako i gumeni kukuruz može biti dobar mamac. Glavni mamac dana je bio Speci češnjak.

77. I njemu se svidjela guma, ovaj put ponuđena na šaranskom štapu

Ja sam nastavio s uspješnom tehnikom od prošlog puta. Na žalost sad nije funkcionirala, kako sam to ja sebi zamislio. Mega s rumom nije dala ni jednu ribu, dok su kolege pored mene teško, ali ipak dobili koju ribu uz pomoć čuda s češnjakom. U takvim situacija što je čovjeku učiniti? Mijenja na ono što vidi da ide. Nakon što sam uz flat feeder ponudio dva zrna Speci češnjaka, i moji su se štapovi razbudili.
Kukuruz sam na žalac od 10mm nataknuo nepravilno, jedan vodoravno, a drugi uspravno. Ta moja filozofija je došla od pomisli, kako jezero jako dugo nije poribljeno, a predivna riba, koja ovdje obitava je do sad već naučila, kako lijepe okrugle boile skrivaju udicu. Nadao sam se kako im ovaj nonfigurativni mamac neće biti sumnjiv.

88. Nepravilni oblik, možda je samo praznovjerje, ali ako radi, koga briga

Šapovi su mi se probudili, ali isključivo sam dobio samo babuške i deverike, što i nije bio problem jer su bile lijepe. Najveća babuška dana je bila 1,30kg.
Za vrijeme telefonskog razgovora, prijatelji su me upozorili kako mi se miče vrh. Bio sam uvjeren kako se radi o još jednoj deverici, koja oprezno degustira moj mamac, i nisam uopće žurio do štapova. Nakon stalnih i sve glasnijih dobacivanja, oprostio sam se od supruge s riječima „Sad ću spustiti, moram izvući još jednu deveriku“. Nakon kontre, štap mi se odmah savio i nije se micao više. Bio sam gotovo uvjeren da sam negdje zapeo i kako ovdje neće biti nikakve ribe, sve dok nisam primijetio kako mi najlon pliva u stranu. Dobio sam po glavi od ostali „Da deverika! Ima li možda 12 kila?“. Bilo je nemoguće upravljati s ribom na udici. Morali smo izvaditi sve štapove u blizini, jer je riba samovoljno proplivala kroz cijelo područje ispred nas i pribojavali smo se kako će završiti sa zaplitanjem i kidanjem.
Nakon zamaranja od nekih 20 minuta, izvukao sam počinitelja. Nije bila deverika od 12 kila. Bio je predivan šaran, blizu 11 kila, s ogromnom repnom perajom. Imao je s čim voziti me po jezeru.

99. „Skoro deverika“ od skoro 12 kila

Nakon toga je krenuo biznis, stiglo je još nekoliko njegovih prijatelja, nije ih uplašilo hladno, vjetrovito i kišovito vrijeme, koje je nas ribiče stavilo na pravu probu izdržljivosti.
Kraj je u konačnici dobro završio. Tijekom ovog dana sam uspio uloviti pet šarana i nekoliko babuški i deverika. I šaranski sistemi s hranilicom su donijeli 4 šarana.
Mamac dana je ovaj put bio Speci češnjak, ili kako je dobio nadimak Garlic. A i Fluo pelet s okusom ananasa je dovukao jednu lijepu ribu.

1010. I Armond je bio uspješan

1111. I Robi je koristio pravi mamac

A ovdje još nije kraj
I sljedeća dva vikenda smo posjetili svoje mjesto, ali s puno manjim uspjesima. Iako je favorizirano mjesto i dalje dalo hrpu bijele ribe, po 10 kila. Kolege koje su lovile uz obalu ipak su uspjele izvući pokoju plemenitu ribu.Iznenađenje dana je bio smuđ oko kilu i pol, koji je također došao na garlic.

1212. Iznenađenje dana, i njemu je trebao Garlic

Tko kaže, kako je na malom jezeru lako uloviti dobru ribu, jako nije u pravu.
A onaj tko ne vjeruje u lovnost SpeciCorna, neka još jednom pročita što sam napisao i možda će početi vjerovati, poput mojih prijatelja.

Daniel Stojanović